AnaSayfa >> Hizmetlerimiz >> Saç Ekimi >> Saç Ekimi Sonrası Bakımı
Saç Ekimi Sonrası Bakımı
Saç ekimi işlemi tamamlanmasının ardından size kullanmanız gereken ilaçların reçetesi verilecektir. Bu ilaçları size tarif edildiği şekilde kullanmanız önerilir.
 
Saç ekimi işlemi ardından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ekilen saç köklerinin korunmasıdır. Henüz yeni ekilmiş saç kökleri dıştan gelebilecek en küçük etkene dahi son derece korumasızdır.
 
Bu nedenle ekilen saçların korunması bu dönemde saç ekimi işleminin verimliği açısından son derece önemli ve hassas bir konudur. Ekilen saçların korunmasını sağlamak için ilk hafta başınıza hiçbir şeyin temas etmemesine dikkat edin.
 
Başınızın saç ekimi yapılan bölgesine herhangi bir şeyin sürtünmesi, ekilen saç köklerinin yolunmasına neden olabilir. Boğazlı kazak giymeyin.
 
Yakalı kıyafetlerinizi giyip çıkarırken yakasını iyice genişleterek başınızla temas etmemesini sağlayın. Geceleri uyurken yastığınızı omuz ve ensenize yerleştirin.
 
Başınızın orta ve tepe kısmının yani ekim yapılan bölgenin boşlukta kalmasına dikkat edin.
 
Saç ekim işlemi tamamlandıktan sonra açılan deliklerden nokta şeklinde ince bir kan sızıntısı olacaktır. Sızıntı yapan kan komşu deliklerdeki sızıntı yapan kan ile birleşerek tüm yüzeyi kaplayan bir kan örtüsü oluşturarak kuruyacaktır.
 
Kurumuş kanlar bir yara kabuğu görüntüsünü alacaktır. Sakın başınızı kaşımayın ve bu kabuklanmayı yolmaya çalışmayın, aksi takdirde ekilen saç köklerinin de sökülmesine neden olursunuz.
 
Bu kabuklanma, ekilen saç köklerini, ekim yapıldığı deliklerin içine hapsederek dışarıya çıkmasını engeller ve dış etkenlerde de korur.
 
Saç ekimi işleminden sonra saç köklerinin alındığı ve ekildiği alanda şişlik olacaktır. Bu şişlik, birkaç gün sonra yüzünüze doğru inerek yüzünüzde de şiş görünüme neden olabilir.
 
Bu, şişliklerin dağılması sırasında oluşan normal bir durumdur. İşlemden birkaç gün sonra yüzünüzün de şiştiğini gördüğünüzde sakın endişelenmeyin, kendi haline bırakıldığında doğal süreci içinde düzelecektir.
 
 
Saç nakli tamamlanmasından 1 gün sonra başınızı korumak koşulu ile iş hayatına dönebilirsiniz.
 
İlk 4 gün boyunca başınızı yıkamayın. 4. günden sonra en az 10 gün süre ile başınızı her gün yıkayın. Başınızı yıkamadan 1 saat önce size önerdiğimiz losyonu başınıza sürtünmeden, parmaklarınızın ucu ile dokunarak sürün.
 
1 saat süre ile emilmesini bekleyin. 1 saat sonra ılık ve basınçsız su ile başınızı yıkayabilirsiniz. Duş fıskiyesinden basınçla akan suyun, deri yüzeyine sert olarak çarpması, ekilen saç köklerinin yolunmasına neden olabilir.
 
Bu nedenle hafif akan suyu başınıza yakın bir mesafeden tutarak yıkamalısınız. Yıkama esnasında size önerdiğimiz şampuanı, elinizle başınıza sürtmeden, yumuşak dokunuşlarla sürerek köpürtünüz ve bir süre sonra durulayınız.
 
Deri üzerindeki kabukların tamamının temizlenmesi için çaba harcamayınız. Yıkama tamamlandıktan sonra başınızı saç kurutma makinesi ile kurutmayınız. Saç kurutma makinesinden çıkan sıcak hava, ekilen saç köklerine zarar verir.
 
Başınızı, yumuşak bir havlu ile sürtünmeden, yumuşak dokunuşlar ile kurulayabilirsiniz. Başınızdaki kabuklar, her gün yıkama ile yaklaşık 10-14 gün içinde tamamen temizlenir.
 
2 hafta boyunca başınızı güneşten koruyunuz ve baş bölgesini ilgilendiren spor ve egzersizleri yapmayınız.
 
Ekilen saçlar işlemi takiben 2-6 hafta arasında dökülürler. Ekilen saçların döküldüğünü fark ettiğinizde sakın telaşlanmayın ve moralinizi bozmayın.
 
Bu son derece normal bir durumdur. Saç telleri dökülür, ancak içeride saç kökleri sağlam olarak kaldıkları için, mevcut olan saç köklerinden yeni yeni saç telleri uzamaya başlayacaktır. 3 ay sonra yeni saç tellerinin deri yüzeyinden filizlenerek uzadığını fark edeceksiniz.
 
Yeni uzayan saç tellerinin yeteri uzunluğa erişmesi ve normal bir forma kavuşması 6 -12 ay kadar zaman alır.
 
 

 

 


Bize Sorun

 

Anket

Web sitemizi nasıl buldunuz ?


Web sitemizi nasıl buldunuz ?

307 Kez Oy kullanılmıştır.
Çok güzel % 55 168 Oy
İyi % 17 51 Oy
Kötü % 10 30 Oy
Çok kötü % 19 58 Oy